środa, 27 marzec 2019 08:30

Mirosław Maliszewski: Wyprodukowanie i przechowanie kilograma jabłek kosztuje rolnika 1,10 zł. W skupie za ten kilogram dostaje 0,50 gr

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fatalna sytuacja sadowników spowodowana przejęciem skupów w latach 90. przez obcy kapitał, rozwój sklepów wielkopowierzchniowych oraz bardzo długa i nieopłacalna droga owoców od rolnika do konsumenta powodują, że rolnicy powoli tracą cierpliwość i w ramach protestu, część owoców ich pracy ląduje na ulicy. Gościem studio „Polska na Serio” Świat Rolnika był poseł PSL- Mirosław Maliszewski. Z prezesem Związku Sadowników RP rozmawialiśmy o sytuacji na polskim rynku owoców, szczególnie jabłek.

 „Rozwiązanie problemów to merytoryczne rozmowy i dialog z różnymi osobami, z różnymi instytucjami. (…) Mamy tez protesty pod zakładami przetwórczymi, często też na ulicach Warszawy pod jakąś instytucją. Zawsze te protesty kończymy tym, że składamy pomysły, racjonalne postulaty, możliwe do wprowadzenia, a później w kolejnych tygodniach, czy miesiącach siadamy z ministrem, czy premierem lub komisarzem unijnym i próbujemy rozwiązać te problemy”- przekonuje poseł Maliszewski.

 Rolnicy produkujący owoce w skupach dostają marne pieniądze, tymczasem konsumenci w sklepach płacą kilka-kilkanaście złotych za kilogram, w zależności o jakich owocach mówimy.

„Podam bardziej drastyczny przykład. W dżemie truskawkowym lub porzeczkowym, w cenie, którą konsument płaci za słoiczek tego dżemu, to, ile otrzymuje rolnik z tytułu produktów, które są w tym dżemie zawarte, a które są najważniejszym jego elementem, dostanie nierzadko poniżej 5 proc.” - tłumaczy w programie „Polska na Serio” Świat Rolnika prezes Związku Sadowników RP.

 „Główną przyczyną naszym zdaniem jest to, już abstrahując od tego, kto jest właścicielem tych zakładów przetwórczych, jest to kapitał z jakiegokolwiek kraju, nie ma relacji biznesowych między rolnikiem, dostawcą, a tym, który od niego odbiera, czyli rolnik nie jest absolutnie udziałowcem zakładów przetwórczych. W związku z tym nie ma pola negocjacji”- mówi parlamentarzysta.

Czytaj więcej:

https://swiatrolnika.info/uprawy/5409-miroslaw-maliszewski-wyprodukowanie-i-przechowanie-kilograma-jablek-kosztuje-rolnika-1-10-zl-w-skupie-za-ten-kilogram-dostaje-0-50-gr?fbclid=IwAR2N8CLuTvnOaR8psvYOl5c-J8V4XI08xQsRrWEiVuj-Vc2s-Oq0AKPEq2w

Czytany 2349 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 marzec 2019 08:42

Media

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama