wtorek, 05 luty 2019 07:30

Porozumienie Rolnicze- odpowiedzią MRiRW na problemy rynku?

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W poniedziałek 4 lutego 2019 roku w MRiRW miało miejsce spotkanie przedstawicieli organizacji rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiciele Związku Sadowników RP mieli możliwość w nim uczestniczyć. 

Podczas spotkania poruszane były tematy bieżących problemów branży, m.in. na temat umów kontraktacyjnych między producentami jabłek a przetwórcami. Polskie rolnictwo funkcjonuje w rozbiciu, pozrywane są relacje pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha „od pola do stołu” – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.  Temat umów kontraktacyjnych w obliczu problemów, które pojawiają się z roku na roku w odniesieniu do cen proponowanych przez zakłady przetwórcze dla sadowników jest bardzo istotny. Już dziś należy coś zrobić, aby w nadchodzącym sezonie producenci mogli sprzedać owoce swoje ciężkiej pracy za godziwą, opłacalną cenę. 

Jak mówiła Irena Kręcisz ze Związku Sadowników RP: minister poinformował, że jeżeli obie strony się nie dogadają, to podejmie inicjatywę i sam przedstawi umowę kontraktacyjną, taką, aby żadna ze stron nie była pokrzywdzona

Będziemy na bieżąco obserwować poczynania Ministerstwa Rolnictwa w tej sprawie.  W związku z pomysłem powołania instytucjonalnej platformy porozumienia i dialogu Minister Ardanowski podkreśłił, iż:

Proponujemy, aby ta formuła dialogu nazwana była Porozumieniem Rolniczym, bo o dialog i porozumienie przede wszystkim chodzi.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w ramach Porozumienia będą funkcjonowały grupy robocze, zespoły. W pracach będą także uczestniczyli przedstawiciele nauki, cały dostępny potencjał polskiej nauki.

Pierwsze posiedzenie Porozumienia Rolniczego odbędzie się 20 lutego br. – poinformował minister.

Mamy nadzieję, iż pozwoli to wypracować wspólną drogę do rozwiązania problemów jakie napotyka środowisko rolnicze. 

Więcej informacji dot. spotkania: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/porozumienie-rolnicze


Źródło zdjecia :https://www.gov.pl/web/rolnictwo/porozumienie-rolnicze

Źródło zdjecia :https://www.gov.pl/web/rolnictwo/porozumienie-rolnicze

Czytany 3293 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 luty 2019 08:28

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama