poniedziałek, 09 lipiec 2018 06:01

Apel zebrania protestacyjnego Sadowników Regionu Świętokrzyskiego z dnia 8.07.2018 roku

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

APEL

zebrania protestacyjnego Sadowników  Regionu  Świętokrzyskiego z dnia 8.07.2018 roku.

 Zwracamy się z apelem do wszystkich sadowników w całym kraju o powstrzymanie się  od zbioru i dostarczania do przetwórstwa owoców czarnej porzeczki, wiśni, malin i jabłek przemysłowych do odwołania

Sandomierski  Związek Ogrodniczy                                                      Sandomierz, dnia 8.07.2018r.

        27-600 Sandomierz

         ul: Przemysłowa  8

                                                                             Pan Jan Krzysztof Ardanowski

                                                                          Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

       Działając w imieniu Regionalnego Komitetu Protestacyjnego Sadowników wyłonionego podczas  zebrania protestacyjnego około 200 sadowników zgromadzonych   w dniu 8 lipca 2018 roku w Samborcu - lista w posiadaniu  RKPS,  przekazujemy Panu Ministrowi przyjęte przez zgromadzonych żądania:

  1. Żądamy podwyższenia cen za owoce kierowane do przetwórstwa do poziomu gwarantującego co najmniej zwrot kosztów produkcji.
  2. Żądamy wprowadzenia obowiązkowych umów kontraktacyjnych zawieranych przez zakłady przetwórcze z rolnikami przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego z określoną ilością, terminem dostawy i ceną gwarantującą pokrycie kosztów produkcji oraz odpowiedni zysk gwarantujący odtworzenie produkcji na kolejny sezon.
  3. Żądamy natychmiastowego podjęcia działań przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (Antymonopolowy)  zmierzających do  potwierdzenia ewidentnej zmowy cenowej zakładów przetwórstwa produktów ogrodniczych  i ukarania  ich po  stwierdzeniu  uprawiania  zachowań monopolistycznych.
  4. Zgromadzeni stanowczo protestują przeciw niekontrolowanemu importowi  produktów, które poddawane są  przetwarzaniu w polskich zakładach przetwórczych i  eksportowane  na inne rynki pod marką polską często po zmieszaniu z krajowym surowcem. Przynosi  to ewidentne straty  polskim producentom,  których produkty poddawane są rygorystycznej kontroli w przeciwieństwie do  importowanych z zagranicy. Podobny proceder dotyczy również produktów do konsumpcji.
  5. Zwracamy się z apelem do wszystkich sadowników w całym kraju o powstrzymanie się od zbioru i dostarczania do przetwórstwa owoców czarnej porzeczki, wiśni, malin i jabłek przemysłowych do odwołania.

  W przypadku  braku reakcji  ze  strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na nasze słuszne postulaty, Regionalny Komitet Protestacyjny Sadowników podejmie bardziej radykalne  działania  jak: pikiety, manifestacje przed ministerstwem, blokady dostaw do zakładów przetwórczych oraz  blokady dróg.

   Uprzejmie prosimy Pana Ministra o niezwłoczne podjęcie działań w celu zrealizowania postulatów podjętych przez Regionalny Komitet Protestacyjny Sadowników w dniu  8 lipca 2018 roku w Samborcu.  Oczekujemy pozytywnej odpowiedzi do dnia   17 lipca br. Pismo o powyższej treści przekazane jest  do Zakładów Przetwórczych w  regionie , do prowadzących punkty skupu oraz Związku Sadowników RP. Z up. Regionalnego Komitetu Protestacyjnego Sadowników:

                                                                                                 Ryszard Ciżla

                                                                   Prezes Sandomierskiego Związku Ogrodniczego

Czytany 1144 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 lipiec 2018 08:45

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama