środa, 09 maj 2018 07:56

KE chce obciąć budżet WPR. Dopłaty będą niższe

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
KE szykuje cięcia wydatków na rolnictwo. Mniej dostaną także polscy rolnicy. - Budżet  Wspólnej Polityki Rolnej  na lata 2021-2027 będzie niższy o 5 proc. – poinformował w Brukseli unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

Komisja Europejska przedstawiła propozycję budżetu UE na lata 2021-2027. Zakłada ona wydatki na poziomie 1,246 biliona euro. Z tego na Wspólną Politykę Rolną miałoby być przeznaczone 378,9 mld euro.

To, zdaniem Phila Hogana, dobra propozycja.

- Budżet na takim poziomie gwarantuje silną, dobrze finansowaną politykę rolną i uczciwą ofertę dla europejskich rolników – mówił Hogan.

W porównaniu do obecnej perspektywy finansowej, przyszły budżet będzie zmniejszony o 5 proc.

Uważam to za bardzo sprawiedliwy wynik dla naszych rolników, biorąc pod uwagę bardzo trudne okoliczności, w których budżet został ułożony – powiedział Hogan.

Zasypać dziurę po Brexicie

Komisarz zaznaczył jednocześnie, że kraje członkowskie muszą się liczyć ze zmniejszeniem dopłat bezpośrednich. Wynika to głównie z uszczuplenia wpływów do unijnego budżetu po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

- Brexit pozostawia po sobie dziurę budżetową w wysokości 12 mld euro, którą trzeba jakoś załatać. Ale myślę, że cięcia w płatnościach bezpośrednich będą naprawdę minimalne – powiedział Hogan. I dodał, że dopłaty nie spadną o więcej niż 4 procent w żadnym państwie członkowskim.

Jak będzie w przypadku Polski? Według źródła z Komisji Europejskiej, z którym rozmawiała Polska Agencja Prasowa, fundusze dla naszych rolników zostały nieznacznie obcięte – o 1 proc.

Limit dopłat

Phil Hogan zapowiedział także, że KE chce wprowadzić maksymalny limit płatności w wysokości 60 tysięcy euro.

- Oszczędności uzyskane dzięki temu ograniczeniu będzie można rozdzielić między mniejsze gospodarstwa – zasugerował Hogan.

W obecnej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 Polska otrzymała ok. 31 mld euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

czytaj więcej :www.agronews.com.pl

Czytany 616 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 maj 2018 08:03

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama