wtorek, 20 luty 2018 12:20

Polskie Barwy Narodowe po raz 10-ty na Fruit Logistice.

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fruit Logistica to od ponad 25 lat największe targi branży owocowo-warzywnej na świecie, w trakcie trwania których spotykają się specjaliści zajmujący się produkcją i dystrybucją produktów owocowo - warzywnych. Targi to niepowtarzalna okazja do wymiany poglądów firm z całego światowego sektora świeżych produktów. W tym roku targi gościły 76 238 zwiedzających ze 130 krajów oraz 3 077 wystawców z 84 państw na 124 820 m2 powierzchni.

Nasz kraj to od wielu lat największy producent jabłek, ale także innych owoców w Europie i na świecie, dlatego nie mogło zabraknąć Polskiego Narodowego Stoiska podczas targów Fruit Logistica w Berlinie. Mieliśmy przyjemność być jego organizatorem już po raz 10-ty. To wyjątkowe wydarzenie biorąc pod uwagę wszystkie te lata, a zwłaszcza sam pomysł, że to właśnie Związek Sadowników RP ma przejąć tą inicjatywę. Duża w tym zasługa i jednocześnie podziękowanie dla profesora Eberharda Makosza, który kilkanaście lat temu zasugerował, że jedyną organizacją, która jest w stanie podołać temu zadaniu jest właśnie nasze Stowarzyszenie. Mam tą przyjemność, że od samego początku uczestniczyłam w organizacji Polskiego Narodowego Standu podczas tych targów. Jak to zwykle bywa początki nie były łatwe, ale dzięki wytrwałości, uporowi i wierze, że z każdym rokiem będzie lepiej dziś mieliśmy okazję obchodzić Jubileusz 10 – lecia Polskiego Narodowego Stoiska podczas targów Fruit Logistica. Nie jest to tylko nasza zasługa, bowiem bez grup producenckich i firm handlowych, które biorą w nich udział nie moglibyśmy świętować tego Jubileuszu. Jest to nasz wspólny sukces, za który w imieniu własnym, Prezesa Mirosława Maliszewskiego i całego Związku Sadowników RP serdecznie dziękuję. Być może dla większości osób targi nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle innych tego typu wydarzeń. Ale taką tezę mogą wysnuć tylko Ci, którzy nigdy nie brali udziału na naszym standzie, nie poczuli tej rodzinnej atmosfery, tego niepowtarzalnego klimatu, na który pracujemy już kilka miesięcy przed targami. Aby osiągnąć to, co każdy widzi przez krótkie trzy dni tragów współwystawcy pracują już od lipca poprzedniego roku. Wspólnie w kilkanaście firm uczestniczących na standzie zastanawiamy się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla uczestników, ale także miłe dla oka zwiedzających. Stara maksyma mówi, że ilu ludzi tyle poglądów dlatego nie jest łatwo każdego zdanie sprowadzić do wspólnego mianownika, który będzie przez wszystkich do zaakceptowania. Nam się to już od 10 lat udaje, za co serdecznie dziękuję wszystkim firmom biorącym udział w targach, ale także dwóm pełnomocnikom ds. organizacji targów, którzy przez te lata wspierali mnie pomocą i dobą radą: Sławomirowi Kędzierskiemu i Januszowi Kawęczyńskiemu.

7 lutego br. odbyło się uroczyste otwarcie Polskiego Narodowego Stoiska, które prowadził Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski, który powitał wszystkich uczestników wydarzenia. Podczas swojego wystąpienia podkreślał, iż: „ w ciągu minionych 20 lat produkcja niektórych gatunków owoców wzrosła w Polsce nawet dwukrotnie.  Dotyczy to choćby jabłek czy borówki amerykańskiej.  Widzieliśmy, jako Związek Sadowników RP, że jedyną szansą na racjonalne zagospodarowanie tego wzrostu jest eksport na rynki zewnętrzne.  Z tego powodu prowadziliśmy w minionych latach szereg akcji promocyjnych, zarówno w kraju jak też poza jego granicami.  Ich celem jest wzrost lub podtrzymanie konsumpcji owoców oraz wzrost sprzedaży.  Z tego powodu staramy się bywać na najważniejszych imprezach targowo- wystawienniczych na świecie  przedstawiając tam polska ofertę.
 Największa tego typu imprezą na świecie są berlińskie targi Fruit Logistyka. Od 10 lat organizujemy tam Polskie Narodowe Stoisko, na którym wystawiają się  najważniejsze firmy i grupy producencki z naszej branży. Tak też było i w tym roku. Na kilkuset metrach kwadratowych prezentowaliśmy jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie i inne owoce, które obecnie, albo w sezonie oferujemy do handlu. Tradycyjnie nasze stoisko odwiedziła ogromna liczba potencjalnych kupców z niemal całego świata. Po raz kolejny wśród oferentów pojawili sie Polacy - jedni z największych na rynku producenci i eksporterzy. Nie mogło nas tam zabraknąć, bo w Berlinie są wszyscy liczący sie w tej branży. Zarówno sprzedający, jak tez kupujący. Ta impreza to nie tylko możliwość przestawienia własnej oferty, ale także szansa na podejrzenie tego, co robi konkurencja. Można poznać nowe trendy opakowaniowe, nowe odmiany, zapoznać się z ofertami rynkowych rywali, posłuchać w jakim kierunku zmierza owocowy świat. Nasza Jubileuszowa edycja to także możliwość pokazania dorobku Związku, który nie tylko głośno mówi o problemach w sadownictwie, nie tylko zgłasza propozycje, ale sam aktywnie wspiera sprzedaż naszych produktów.

Podczas uroczystego otwarcia głos zabrała także Dorota Białczak, Radca Rolny w Ambasadzie RP w Berlinie, która co roku wspiera polskie stoisko na tych targach. Swoje wystąpienia mieli także przedstawiciele samorządów województwa mazowieckiego i lubelskiego, którzy od wielu lat wspólnie z nami uczestniczą w targach Fruit Logistica w Belinie. Głos podczas otwarcia zabrał także Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz Przewodniczący Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Owoców i Warzyw, który od lat dofinansowuje Polskie Narodowe Stoisko.

W czasie tegorocznej edycji targów nasze stoisko odwiedził Minister Rolnictwa Niemiec. Został przyjęty przez Prezesa Związku Sadowników RP, posła Mirosława Maliszewskiego. Krótka rozmowa dotyczyła zwiększenia eksportu polskich jabłek na ten rynek i za jego pośrednictwem do innych krajów Unii Europejskiej. Niemiecki gość z uznaniem odniósł się do samego polskiego stoiska, jak też do zmian, jakie zaszły w sadownictwie naszego kraju w kilku minionych latach. Wartym podkreślenia jest fakt, że nasze Narodowe Stoisko było jednym z nielicznych, które odwiedził Pan Minister.

W tym roku na naszym standzie brały udział następujące firmy: Appolonia, Bart-ex, Nasz Sad, Wilga Fruit, Fruit-Group, Rajpol, Jan Fruit, Ewa-Bis, Sady Grójeckie, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Fruit Logistic, Bronisze, Premium Gold, Green Group, Sunberry, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz GP Klasa, LubApple.

W kuluarach dużo mówiło się o zainteresowaniu polską ofertą oraz polskim stoiskiem, które było bardzo chętnie odwiedzane przez gości z zagranicy. Dzięki temu, że nasze stoisko ma doskonałą lokalizację skupiało dużo większe zainteresowanie kontrahentów, niż firmy ościenne wokół niego. To niezbity dowód na to, że w jedności siła! Dlatego już dziś zapraszamy pozostałych wystawców do przyszłorocznego udziału razem z nami.

 

Do zobaczenia za rok!

Agnieszka Dywan

 

Czytany 1665 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 marzec 2018 10:27

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama