zsrp

zsrp

W odpowiedzi na nasze pismo skierowane do Minister Pracy i Polityki Społecznej otrzymaliśmy w dniu wczorajszym z Zarządu do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej kolejne wytyczne z których wynika, iż granicę na wjazd do Polski mogą przekraczać wyłącznie:
W związku z prowadzeniem stanu pandemii koronawirusa na świecie Unia Europejska podjęła decyzję o zamknięciu granic. Obecnie wjazd jak i wyjazd z Polski jest praktycznie niemożliwy, także dla obywateli Ukrainy, którzy podejmują prace w Polsce.
Związek Sadowników RP przygotował dla Państwa krótki poradnik jak przedłużyć pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W ciągu minionych kilku dni otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od sadowników dotyczących odmowy zawarcia ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystąpienia przymrozków wiosennych głównie w uprawach czereśni i wiśni. W związku z tym skierowaliśmy w tej sprawie pismo z prośba o interwencje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Poniżej prezentujemy pełną jego treść.
Pandemia koronawirusa zmusiła państwa członkowskie UE do przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych krajów. Zbliżają się zbiory, a by zapobiec niedoborom siły roboczej m. in. pracowników z Ukrainy w sektorze warzywno – owocowym w Polsce, zgodnie z najnowszymi wytycznymi, państwa członkowskie powinny zezwalać i ułatwiać im przekraczanie granic.
W związku z rozwojem pandemii koronawirusa w Polsce i Europie istnieje duże niebezpieczeństwo załamania się polskiego sektora owocowego. Dotyczy to zarówno gospodarstw sadowniczych, jak też firm z otoczenia - grup producenckich, firm handlowych, transportowych, opakowaniowych itp.
W związku z tym, Związek Sadowników RP skierował do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego pismo z propozycjami działań, które mogą złagodzić skutki zbliżającego się kryzysu.
czwartek, 26 marzec 2020 15:47

Wsparcie szpitali trwa!

Epidemia koronawirusa w naszym kraju nabiera tempa. Z każdym dniem Ministerstwo Zdrowia odnotowuje większą liczbę zarażonych. Mimo narastającej paniki wśród społeczeństwa nie brakuje ludzi dobrej woli, którzy odpowiedzieli na nasz apel. W ostatnich dniach dzięki ich szczodrości do szpitali z województwa mazowieckiego trafiły zdrowe i pyszne jabłka. Szpitale mimo skomplikowanej sytuacji są bardzo wdzięczne za taki gest. W imieniu pacjentów i Dyrekcji placówek składamy serdeczne podziękowanie dla dotychczasowych darczyńców.
Epidemia koronawirusa będzie miała ogromny wpływ na całą gospodarkę. W Polsce wprowadzane są kroki zapobiegawcze które mają na celu zmniejszenie jej zasięgu i skutków. Wielu producentów owoców - zwłaszcza tych na które wkrótce rozpocznie się sezon - zastanawia się jaki będzie jego przebieg. Z prośbą o komentarz dotyczący tegorocznego sezonu skupu owoców zwróciliśmy się do Tomasza Iżewskiego, prezesa spółki Warwin.
czwartek, 26 marzec 2020 15:16

Odpowiedź Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Związek Sadowników RP wystosował pismo do Ministra Spraw Zagranicznych  oraz do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie możliwości przekraczania granicy przez Ukraińców w nawiązaniu  do ograniczeń wprowadzonych od 15 marca br. w związku z epidemią koronawirusa.
Poniżej prezentujemy uzyskaną odpowiedź.
Rozprzestrzenianie się COVID-19 spowodowało wiele zaburzeń w łańcuchach dostaw towarów. Dotychczas największe implikacje dotyczyły rynku chińskiego i włoskiego, z uwagi na ograniczenia związane ze zwalczaniem koronawirusa. Sytuacja jest jednak dynamiczna – przybywa krajów gdzie problem narasta. Dotyczy to m.in. Hiszpanii, która jest największym producentem i eksporterem owoców i warzyw świeżych w UE - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert rynków rolnych banku PKO BP.
KRUS jest potrzebny i nie wolno go likwidować, ale w przyszłości rolnicy muszą zastanowić się, czy składki nie powinny być wyższe. Bo niskie składki to niskie zasiłki i świadczenia - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski - podaje money.pl.
Strona 1 z 4

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama