zsrp

zsrp

Propozycja wprowadzenia opłaty cukrowej zaproponowana przez Rząd spowoduje objęcie dodatkowym podatkiem wiele napojów na bazie owoców. Oznacza to, że ich cena na półce sklepowej będzie zdecydowanie wyższa. To z kolei oznacza, że dla wielu konsumentów będą one niedostępne, a dla innych będzie to miało wpływ na zmniejszenie zakupów.
Od wielu miesięcy trwają prace nad wprowadzeniem w życie tzw. umowy kontraktacyjnej, która regulowałaby obrót towarami pomiędzy producentem a bezpośrednim jego odbiorcą. Niestety nadziei na rychłe ich ukończenie brak, ponieważ ustawa utknęła w polskim Parlamencie. Oficjalnym powodem jest niezgodność zapisów z przepisami prawa Unii Europejskiej. W związku z tym zwróciliśmy się do polskich eurodeputowanych związanych ze sprawami rolnymi z prośbą o lobbing w Parlamencie Europejskim.
Przez ostatnie dwa lata średnie ceny rabatowe najczęściej promowanych owoców w sklepach spadły o 1,4%. Jabłka potaniały o 10,5%, a pomarańcze – o blisko 6%. Z kolei najmocniej zdrożały grejpfruty, bo o ponad 15%. Banany podskoczyły o przeszło 9%, a winogrona – o prawie 6%. Eksperci zwracają uwagę na warunki rynkowe. Z drugiej strony wskazują, że sieci starają się utrzymywać atrakcyjne oferty dla klientów, bez względu na zastane czynniki. Jeśli na rynku nie wydarzy się nic szczególnie negatywnego, to konsumenci nadal będą mogli liczyć na w miarę stabilne ceny promocyjne.
W gospodarstwach domowych rolników przeciętne roczne dochody netto na 1 osobę wyniosły w 2018 roku 12 840 zł - podaje Farmer.pl.
czwartek, 30 styczeń 2020 10:52

JAGODOWE TRENDY 2020 w nowej odsłonie!

Jagodowe Trendy to konferencja sadownicza, której organizatorem od samego początku jej istnienia jest Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Przez 15 lat zlokalizowana była w Kraśniku, jednak ze względu na coraz większe zainteresowanie zmuszeni byliśmy przenieść ją do Centrum Konferencyjno-Targowego w Lublinie. Nowa lokalizacja daje większe możliwości pod każdym względem: większa powierzchnia wystawiennicza, dwie niezależne sale konferencyjne, parking a także baza hotelowa to atuty, które przemawiały za podjęciem decyzji o zmianie.
piątek, 17 styczeń 2020 07:32

JAGODOWE TRENDY 21-22 stycznia 2020

Międzynarodowa Konferencja Sadownicza Jagodowe trendy 2020 odbędzie się już po raz 16-sty. Tym razem w nowej lokalizacji, w Centrum Targowo - Konferencyjnym w Lublinie, ul. Dworcowa 11.
W 2020 r. Europę czeka wzmożona walka o pracowników z zagranicy. Przedsiębiorcy apelują o działania, które zwiększą szanse naszego kraju - podaje Rzeczpospolita.
Większość ankietowanych (62 proc.) jest za swobodnym podejmowaniem przez cudzoziemców pracy w Polsce – wynika z najnowszego badania CBOS. 29 proc. uważa, że praca obcokrajowców powinna być ograniczona, a jedynie 4 proc. twierdzi, że w ogóle nie należy na nią pozwalać.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje polskie stoisko narodowe o powierzchni 96 m2 podczas targów GreenTech w Amsterdamie (8-10 czerwca 2020r.).
Nabór zgłoszeń trwa do 31.01.2020r.
Serdecznie zapraszamy!
W związku z wnioskiem Zarządu KRIR w sprawie budowy zbiorników retencyjnych do 1 ha bez pozwoleń wodnoprawnych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że nie uzyskano zgody na realizację w trybie uproszczonym obiektów o większych rozmiarach, z uwagi na możliwe znaczące oddziaływanie takich inwestycji na środowisko. Obiekty te będzie można wykonywać na dotychczasowych zasadach tj. po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego.
Strona 1 z 2

JAGODOWE TRENDY 2020


Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama