Licencja na stosowanie glifosatu została przedłużona na 5 lat. – Za jej odnowieniem zagłosowała większość państw członkowskich UE, w tym między innymi Polska oraz Niemcy. Wśród przeciwników znaleźli się Włosi i Francuzi.
Do końca sezonu, zwiększy się niedobór europejskich jabłek w całej Europie. Zwiększy się import jabłek z krajów południowej półkuli. Prawdopodobnie po wyższych niż dotąd cenach. Mniejsza jest produkcja owoców południowych, konkurencyjnych dla jabłek i jabłkowego soku zagęszczonego. Będzie to miało wpływ na poziom cen skupu, a także detalicznych jabłek w naszym kraju.
Tak brzmi tytuł dwuletniej kampanii informacyjno-promocyjnej realizowanej przez Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej na rynkach Algierii i Egiptu.
W Unii Europejskiej trwa obecnie żarliwa dyskusja nad przedłużeniem licencji na stosowanie glifosatu. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta do końca 2017 roku. Głos w sprawie zabrał Krzysztof Czarnecki, sadownik z grójeckiego. Myślimy, że warto obejrzeć materiał, choćby tylko ze względu na historię, którą opowiada:
Od 7 do 29 grudnia rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać w ARiMR wnioski o pomoc
Zjawisk niekorzystnych dla producentów owoców było w tym roku wiele. Oprócz mrozów i przymrozków, we znaki dały się ciągłe deszcze, wichury i rozmięknięta gleba w sadzie. A to, jak zgłaszają sadownicy, uwidoczniło niedociągnięcia w budowie konstrukcji wspierających. Silne wiatry i grząska gleba pogorszyły stan tych wadliwych, co w momencie pojawienia się niebezpiecznych wichur w przyszłym sezonie, może przyczynić się do ich przewrócenia.
Według projektu rosyjskiego Ministerstwa Finansów, za przemyt produktów objętych sankcjami do Rosji, będzie grozić kara pozbawienia wolności wahająca się od trzech do siedmiu lat oraz grzywna w wysokości do 1 mln rubli. Inicjatywa została poparta przez Ministra Rolnictwa Aleksandra Tkaczowa – informuje rosyjski portal news.mail.
Jak przewidywano, coraz większa liczba sadowników śpieszy się ze sprzedażą Szampiona. Głównym powodem jest korek, ale w grę wchodzą również mikropęknięcia oraz parch przechowalniczy.