Katarzyna Bekasiewicz

Katarzyna Bekasiewicz

Analizie kolejnych tygodni w handlu  jabłkami i gruszkami było poświęcone spotkanie grupy roboczej ds. prognozowania przy Komisji Europejskiej, które odbyło się w miniony poniedziałek w Brukseli.

Jest pierwsza połowa marca i ceny nie wzrastają. Niestety realizuje się scenariusz, który latem przewidywaliśmy. Wysokie zbiory w naszym kraju i w całej Europie - w tym szczególnie wschodniej - zmniejszyły nasze szanse eksportowe - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

piątek, 15 marzec 2019 11:22

Opłaciło sie walczyć- VAT bez zmian.

Walka środowiska sadowniczego o niepodnoszenie VAT- u na soki owocowe i podnoszeniu na owoce tropikalne przyniosła skutek. PiS pod naszym naciskiem wycofał się ze szkodliwych dla polskiego sadownictwa zapisów. M. Maliszewski:” Podnosiłem tę sprawę na Komisji Rolnictwa. Niestety Minister Ardanowski nie zajął w tej sprawie stanowiska. Podniesienie VAT na soki oznacza, że konsument będzie sięgał po tańsze napoje, nieowocowe. Obniżenie VAT na cytrusy to z kolei obniżenie ich cen w sklepach i zwiększenie konkurencji np. dla jabłek. W tej sprawie Komisja przyjęła nawet Dezyderat ( w załączniku). Sytuacja ta pokazuje, że warto o nasze sprawy walczyć.”

Szkodliwy dla naszej branży projekt został w ostatniej chwili wycofany  z procedowania. Oby nie było chęci powrotu do tych szkodliwych dla polskiego sadownictwa zapisów.

piątek, 15 marzec 2019 10:15

Interwencja ws. Eskimosa

Prezes Mirosław Maliszewski zgłosił na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek o przedstawienie przez Ministra Rolnictwa informacji o zaległościach płatniczych firmy Eskimos. Spółka ta realizowała interwencyjny skup jabłek przemysłowych. 

wtorek, 12 marzec 2019 09:43

Poczuj smak - poczuj dumę

Z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Związek Sadowników RP zaprasza wszystkich Polaków  do akcji promocyjnej pt. „Poczuj Smak – Poczuj Dumę”. Jest to solidarna akcja skierowana do mediów i konsumentów, której głównym celem jest zjednoczenie Polaków w tak szczególnym dla nas czasie za pomocą symbolicznego owocu, jakim jest jabłko. 

piątek, 15 marzec 2019 09:29

Spotkanie dot.umowy kontraktacyjnej

Ze względu na opieszałość resortu rolnictwa w kwestii ,,umowy kontraktacyjnej’’ w biurze Związku Sadowników RP odbyło się w czwartek spotkanie organizacji branżowych. Wspólnie pojęliśmy decyzji o konieczności wystosowania pisma z apelem do Ministerstwa, żeby wywiązało się z wcześniejszych obietnic i zatwierdziło rozwiązania nad którymi pracujemy od kilku miesięcy.

środa, 13 marzec 2019 14:30

Słowo o protestach

Rolnicze protesty są stałym elementem życia publicznego. Ta branża ma stałe lub cykliczne problemy zarówno w krajach biednych (np. Indie), jak i dobrze rozwiniętych (np.Francja). Widok palonych opon na ulicach często im towarzyszy. Takie problemy dotykają od jakiegoś czasu polskie sadownictwo. Ich główną przyczyną w perspektywie kilku ostatnich lat jest bez wątpienia brak handlu z Rosją. Bądźmy pewni, że gdyby nie rosyjskie embargo, nawet w sezonie tak ogromnego urodzaju nie byłoby tak niskich cen za nasze jabłka.
poniedziałek, 11 marzec 2019 07:40

Czy Polska straci pozycję lidera w sadownictwie ?

Polska od wielu lat jest największym w Europie i trzecim na świecie producentem jabłek. Niewątpliwie osiągnęliśmy to dzięki wszelkiego rodzaju dofinansowaniom z Unii Europejskiej na modernizację i nowe technologie,  które nasz kraj wykorzystał rekordowo.  Trudno w tej chwili przewidzieć, czy  w najbliższej dekadzie uda nam się utrzymać pozycję niekwestionowanego dziś lidera. Natomiast jedno wiemy na pewno – konkurencja nie śpi i coraz bardziej czujemy jej oddech na plecach. Kraje, które dotychczas były ogromnymi importerami naszych owoców, obecnie na masową skalę dokonują nowoczesnych nasadzeń, bardzo często wykorzystując do tego nasz materiał szkółkarski, maszyny, czy nasz know-how. Rosja, Ukraina, Kazachstan w minionych latach byli kluczowymi odbiorcami jabłek, ale wiele wskazuje na to, że niebawem będą samowystarczalni, a nawet zaczną eksportować.

Na początku lutego, jak co roku, Związek Sadowników RP zorganizował ferie zimowe dla dzieci rolników. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników udało nam się wysłać na dziesięciodniowy wypoczynek 30 dzieci . Miłośnicy górskich wędrówek byli zachwyceni ośrodkiem wypoczynkowym w Zakopanem.

Senat we wtorek nie wniósł poprawek do noweli ustawy wprowadzającej instrumenty zwiększające finansowanie obszarów wiejskich. Chodzi o gwarancje kredytów na inwestycje, z których będą mogły skorzystać większe gospodarstwa.
Strona 1 z 56

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama