czwartek, 10 sierpień 2017 10:02

Mniejsze zbiory jabłek wcale nie muszą wpłynąć na wzrost cen

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W tym roku może się okazać, że ze względu na mniejsze zbiory owoców nie będziemy w stanie podpisać wielu kontraktów z odbiorcami z krajów skandynawskich i Europy Zachodniej, gdzie w poprzednim sezonie sprzedawaliśmy już dość spore ilości jabłek - mówi na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników RP.

Kontakty podpisuje się na określone ilości towaru. Przy tym poszczególni odbiory nie są na ogół zainteresowani podpisywaniem wielu umów, liczą na jedną, która zaspokoi ich potrzeby. Jak tłumaczy Tomasz Solis, w tym roku może się okazać, że np. część grup producentów nie będzie w stanie zagospodarować takiej ilości jabłek, jaka interesuje kontrahentów. Dlatego owoce pozostaną w kraju.

- W związku z tym będziemy mieli paradoksalną sytuację - będziemy mieli za mało jabłek na eksport, a za dużo na rynek krajowy - podkreśla Solis. To zaś może oznaczać, że mimo słabszych zbiorów, ceny wcale nie muszą wzrosnąć.

Zdaniem analityków, mniejsze zbiory jabłek oraz gorsza ich jakość prawdopodobnie obniżą ich eksport o kilkanaście procent. Sprzedaż za granicę nie przekroczy 1 mln ton.

Źródło:http://www.sadyogrody.pl/handel_i_dystrybucja/106/mniejsze_zbiory_jablek_wcale_nie_musza_wplynac_na_wzrost_cen,10752.html

Czytany 452 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 sierpień 2017 10:01

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama