poniedziałek, 30 lipiec 2018 16:16

Świętokrzyska Izba Rolnicza apeluje do Ministra

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szanowny Panie Ministrze!

 

   Realizując wniosek złożony przez uczestników zebrania protestacyjnego sadowników, które odbyło się w dniu 27.07.2018 roku w miejscowości Kleczanów, Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwraca się do Pana Ministra o uruchomienie pomocy dla gospodarstw sadowniczych w ramach programu de minimis.

   Sadownicy w bieżącym roku ponoszą ogromne straty w wyniku katastrofalnie niskich cen  nie gwarantujących zwrotu nakładów poniesionych na produkcję.

   W załączeniu tabela kosztów najczęściej występujących gatunków upraw sadowniczych w naszym kraju. Oferowane przez zakłady przetwórcze ceny zaledwie pokrywają koszt zbioru.  

   Rolnictwo jest jedynym sektorem w którym nikt nie dopuszcza myśli o bankructwie, a jednocześnie istnieje przyzwolenie na stosowanie nieuczciwej przewagi na rynku przez zakłady przetwórcze wobec producentów.

   Przerzucanie odpowiedzialności na producentów tym „to po co tyle nasadziliście” jest niepoważne, gdyż do tej pory  istnieje program wsparcia nasadzeń drzew i krzewów owocowych. Nowe nasadzenia powstają na tych polach, gdzie do tej pory rosły buraki cukrowe.

   W ocenie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej istnieją wszelkie przesłanki uzasadniające wprowadzenie pomocy de minimis, gdyż zaistniała sytuacja doprowadzi do bankructwa wiele gospodarstw sadowniczych.

   Państwo ma obowiązek udzielenia pomocy prawnej, wprowadzając obowiązkową kontraktację z ceną zapewniającą zwrot kosztów produkcji z małym zyskiem gwarantującym odtworzenie produkcji w następnym sezonie.

   Zarząd ŚIR zwraca się o pomoc dla gospodarstw sadowniczych w ramach programu de minimis w wysokości poniesionych kosztów na zakup środków do produkcji uśrednionych dla poszczególnych  gatunków od 3 tys./ha do 5 tys./ha.

   Jednocześnie wyrażamy gotowość do współpracy z Panem Ministrem w działaniach prowadzących do stabilizacji prawa z zakresu rolnictwa oraz stabilizacji rynków rolnych, w tym ogrodniczego.

 

Załącznik:

Całkowity koszt produkcji poniesiony

na 1 ha sadu i malinnika.

  

 

                                                                                 Z poważaniem:

 

                                                                               Prezes Zarządu ŚIR

 

                                                                                      Ryszard Ciżla

Czytany 1398 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 sierpień 2018 08:58

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama