wtorek, 02 wrzesień 2014
   
Tekst rozm

Szukaj

image image image image
Uwaga producenci starający się o wsparcie w związku z embargo rosyjskim - formularze uzupełniające do wypełnienia Agencja Rynku Rolnego apeluje do Producentów owoców i warzyw o niezwłoczne uzupełnienie powiadomień dotychczas złożonych do Oddziałów Terenowych ARR oraz o pilne składanie kolejnych przez tych, którzy chcą skorzystać z nadzwyczajnego wsparcia
"Tydzień" o rosyjskim embargo
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Prezesem ZSRP Mirosławem Maliszewskim w programie Tydzień:


http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/tydzien/wideo/31082014-0800/16395732
Rozporządzenie dotyczące tymczasowych środków wsparcia dla producentów. Agencja Rynku Rolnego poinformowała, iż w dniu 30.08.2014 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) nr 932/2014  z dnia 29 sierpnia 2014 r. ustanawiające nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 913/2014 (Dz. U. UE L 259 z 30.08.2014 r., str. 2).
Jeżeli jabłka nie do Moskwy to do Berlina i Brukseli…. Pod takim hasłem 26 sierpnia 2014 r. ponad 200 rolników protestowało w Brukseli przeciwko zasadom wypłacania rekompensat za straty poniesione w związku z rosyjskim embargiem na produkty rolno-spożywcze  z UE, które zostały  zaproponowane przez Komisję Europejską.

 

 

 

Uwaga producenci starający się o wsparcie w związku z embargo rosyjskim - formularze uzupełniające do wypełnienia

Agencja Rynku Rolnego apeluje do Producentów owoców i warzyw o niezwłoczne uzupełnienie powiadomień dotychczas złożonych do Oddziałów Terenowych ARR oraz o pilne składanie kolejnych przez tych, którzy chcą skorzystać z nadzwyczajnego wsparcia

Czytaj więcej: Uwaga producenci starający się o wsparcie w związku z embargo rosyjskim - formularze uzupełniające...

 

Rośnie ilość przekazywanej potrzebującym żywności. To przez embargo

Gdy na początku sierpnia Rosja wprowadziła embargo na zachodnią żywność, w pierwszej kolejności strach zajrzał w oczy plantatorom warzyw i owoców. Rzucili więc wycofany z Rosji towar na rynek - w efekcie ceny wielu owoców i warzyw spadły w sierpniu nawet o połowę.

Czytaj więcej: Rośnie ilość przekazywanej potrzebującym żywności. To przez embargo

ARR apeluje do producentów owoców i warzyw

Agencja Rynku Rolnego apeluje do producentów owoców i warzyw o niezwłoczne uzupełnienie powiadomień dotychczas złożonych do Oddziałów Terenowych ARR oraz o pilne składanie kolejnych przez tych, którzy chcą skorzystać z nadzwyczajnego wsparcia.

Czytaj więcej: ARR apeluje do producentów owoców i warzyw

Minister Sawicki apeluje o zgłaszanie chęci wycofania produktów do ARR

Minister rolnictwa Marek Sawicki zaapelował w poniedziałek do rolników, aby zgłaszali do Agencji Rynku Rolnego chęć wycofania z rynku owoców i warzyw objętych rosyjskim embargiem. Jak zaznaczył, jest to podstawa do jakichkolwiek rekompensat.

Czytaj więcej: Minister Sawicki apeluje o zgłaszanie chęci wycofania produktów do ARR

Producenci owoców szukają nowych rynków zbytu

Poszukiwaniom nowych rynków zbytu oraz promocji polskich owoców i warzyw za granicą poświęcona jest II Konferencja sektora przetwórstwa owocowo - warzywnego Ziemi Sandomierskiej. Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się w piątek.

Czytaj więcej: Producenci owoców szukają nowych rynków zbytu

Rozporządzenie dotyczące tymczasowych środków wsparcia dla producentów.

Agencja Rynku Rolnego poinformowała, iż w dniu 30.08.2014 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) nr 932/2014  z dnia 29 sierpnia 2014 r. ustanawiające nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 913/2014 (Dz. U. UE L 259 z 30.08.2014 r., str. 2).

Czytaj więcej: Rozporządzenie dotyczące tymczasowych środków wsparcia dla producentów.

Jabłka owocem narodowym Polaków

 

W Polsce jabłka jedzą niemal wszyscy - spośród badanych osób aż 94 proc. przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy spożywało ten owoc. Najchętniej sięgamy po jabłka surowe (83%) oraz sok jabłkowy (74%). W jabłkach badani najbardziej cenią ich polskość (67%), dostępność (66%) oraz zawartość witamin (65%). Wysoki odsetek osób (80%) wie też, czym jest cydr, ale zaledwie 32% przyznaje, że w ciągu ostatniego roku choć raz go spróbowało - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Czytaj więcej: Jabłka owocem narodowym Polaków

KE zatwierdziła wsparcie dla producentów owoców i warzyw

Komisja Europejska przyjęła formalnie decyzję o przeznaczeniu 125 mln euro na wsparcie dla sektora owoców i warzyw, dotkniętego rosyjskim embargiem rolno-spożywczym. Rozporządzenie ma zostać opublikowane w oficjalnym dzienniku w sobotę.

Czytaj więcej: KE zatwierdziła wsparcie dla producentów owoców i warzyw

Produkty z jabłek opodatkowane. Cydr z akcyząObniżka akcyzy na cydr nie rozwiązałaby problemów z rosyjskim embargiem na polskie owoce. Żeby pomóc sadownikom, trzeba byłoby obniżyć daninę także od soków, octu, dżemów, marmolady i szarlotki.
Najgłośniej zrobiło się wokół cydru – zadziałał PR. Do Ministerstwa Finansów trafił wniosek o zniesienie akcyzy na ten napój. Resort nie chce się jednak na to zgodzić.

Czytaj więcej: Produkty z jabłek opodatkowane. Cydr z akcyzą

Przez embargo Europa dławi się żywnością

 
Sterty francuskich gruszek, magazyny pękające od niemieckich kiełbasek, gnijąca polska papryka i zbędne szkockie makrele - rosyjskie embargo na europejski import żywności wprowadzone w odpowiedzi na sankcje Unii Europejskiej niesie ze sobą poważne konsekwencje dla całego kontynentu, już i bez tego być może zmierzającego ku kolejnej recesji.

Czytaj więcej: Przez embargo Europa dławi się żywnością

Obniżenie VAT i akcyzy na produkty z jabłek może zwiększyć ich sprzedaż


Zdaniem ekspertów, obniżenie VAT i akcyzy na produkty jabłek spowodowałoby spadek ich ceny. W konsekwencji mogłoby się to przełożyć na wzrost sprzedaży - możemy przeczytać w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Czytaj więcej: Obniżenie VAT i akcyzy na produkty z jabłek może zwiększyć ich sprzedaż

Strona 1 z 78

Informator

OGŁOSZENIE

Poradnik

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zakupu Poradnika o Zatrudnianiu
Pracowników Sezonowych. Członkowie Związku Sadowników RP regularnie
opłacający składki otrzymają Poradnik bezpłatnie.

Reklama

Nasze filmy

Bezpieczny sadownik

Komunikat

Główny Inspektorat Ochrony Roślin
 i Nasiennictwa Informuje

Komunikat

Pogoda

Prezentacja

PIORIN KOMUNIKATY

PAŃSTWOWA INSPEKCJA
OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA
Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów

Login Form