poniedziałek, 24 listopad 2014
   
Tekst rozm

Szukaj

image image image image
Polskie jabłka w Singapurze Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, po porannej rozmowie telefonicznej z ambasadorem RP w Singapurze Zenonem Kosiniak-Kamyszem, dementuje wcześniejsze doniesienia o nieprawidłowościach w dostawie polskich jabłek na rynek singapurski.
Podziękowanie Związek Sadowników RP serdecznie dziękuje wszystkim osobom uczestniczącym w proteście 4.11.2014 r.
Rozmowy polsko-indyjskie
Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk spotkał się 30.09.2014 z prezesem All India Association of Industries (AIAI) Vijajem Kalantrim i wiceprezesem World Trade Center-Mumbai oraz dyrektorem wykonawczym AIAI panią Rupa Naik.
KE zawiesza wsparcie dla rolników dotkniętych embargiem Rosji
Komisja Europejska zawiesiła wsparcie dla producentów szybko psujących się owoców i warzyw, dotkniętych skutkami rosyjskiego embarga - poinformowała w środę wieczorem KE. Jak twierdzą unijne źródła, wnioski o pomoc, które napłynęły z Polski, budzą wątpliwości.

 

 

 

 

 

Na embargo ucierpią wszyscy przedsiębiorcy z branży ogrodniczej


Na skutek embarga i wzrostu konkurencji na rynku cena jabłek stanowi dziś jedną trzecią stawek uzyskiwanych w ubiegłym roku. Skutki nadwyżek owoców będą odczuwalne głównie zimą i to nie tylko dla sadowników, lecz także producentów nawozów czy środków ochrony roślin. Zdobywanie nowych rynków zbytu, np. Skandynawii, Afryki Płn. czy Emiratów Arabskich, jest dla polskich producentów bardzo kosztowne – nie tylko ze względu na koszty transportu, lecz także konieczność zainwestowania w nowe odmiany owoców.

Czytaj więcej: Na embargo ucierpią wszyscy przedsiębiorcy z branży ogrodniczej

 

Polskie jabłka w Singapurze

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, po porannej rozmowie telefonicznej z ambasadorem RP w Singapurze Zenonem Kosiniak-Kamyszem, dementuje wcześniejsze doniesienia o nieprawidłowościach w dostawie polskich jabłek na rynek singapurski.

Czytaj więcej: Polskie jabłka w Singapurze

Spożycie jabłek w Rosji spadnie w tym sezonie o 10 proc.


USDA prognozuje, że łączne spożycie jabłek w Rosji w sezonie 2014/2015 wyniesie 1850 tys. ton tj. o 10 proc. mniej niż w sezonie poprzednim. Główną przyczyną spadku będzie mniejsza ilość jabłek dostępnych na rynku rosyjskim. Z uwagi na wprowadzone embargo, import tych owoców do Federacji może być o 20-30 proc. mniejszy niż w sezonie poprzednim wynosząc ok. 900 tys. t. - podali analitycy Banku BGŻ.

Czytaj więcej: Spożycie jabłek w Rosji spadnie w tym sezonie o 10 proc.

Protest Sadowników Annopol


W Annopolu na drodze krajowej nr 74 (Kielce-Kraśnik) oraz w Leokadiowie na drodze krajowej nr 12 (Puławy-Zwoleń) odbył się protest sadowników, którzy co pewien czas blokowali przejazd.

Czytaj więcej: Protest Sadowników Annopol

Bliski Wschód alternatywą dla bieżącego sezonu?

To pytanie, które w tym sezonie pojawia się wielokrotnie z uwagi na fakt, iż Rosja jako nasz główny rynek zbytu zamknęła swoje granice dla naszych produktów z dniem 1 sierpnia br.  Embargo może mieć przełomowe skutki dla polskiego sadownictwa, ponieważ w jego obliczu zmuszeni zostaliśmy do intensywnego poszukiwania nowych rynków zbytu,nowych kontrahentów, którzy byliby zainteresowani naszą ofertą handlową, a przede wszystkim naszym niepowtarzalnym produktem - polskimi jabłkami. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii „Dwukolorowe Jabłka Europejskie”, w której działania skierowane są na dwa rynki: Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Chiny właśnie tam wyeksportujemy większą część naszej obecnej produkcji – podkreśla Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł na Sejm.  Stąd też obecność w ostatnich dniach stoiska kampanijnego na prestiżowych targach w Dubaju (WOP Dubai) i Pekinie (China FVF), podczas których odbyła się inauguracja kampanii informacyjno-promocyjnej „Bicolored Apples from Europe".

Czytaj więcej: Bliski Wschód alternatywą dla bieżącego sezonu?

KOMUNIKAT 18 XI 2014
KOMUNIKAT
 


         W związku z brakiem reakcji na dotychczasowe protesty sadowników ogłaszamy zaostrzenie protestu w formie blokady węzłów komunikacyjnych na dzień 18 listopada 2014 o godzinie 10:00.

         Wzywamy sadowników do udziału w proteście:

         I na trasie Puławy- Zwoleń w miejscowości Leokadiów - Przejście dla pieszych na Drodze Krajowej Nr 12 w miejscowości Leokadiów przy stacji paliw Bliska  w  godzinach od 10:00 do 14: 00. Zbiórka o godzinie 9:30. W tym miejscu protestują sadownicy z gmin Łaziska, Wilków oraz powiaty Puławski, Lubelski i Radzyński. (Kontakt: 600 510 203)

         II w miejscowości Annopol - Przejście dla pieszych na ulicy Radomskiej (DK 74; słupek drogowy 175/7) przy skrzyżowaniu z drogą do Opoczki  w godzinach od 10:00 do 14:00. Zbiórka o godzinie  9:30. W tym miejscu protestują sadownicy z gmin Józefów nad Wisłą, Urzędów, Kraśnik, Dzierzkowice, Chodel, Opole Lubelskie i Annopol. (Kontakt: 504 162 617)

Dalszy brak reakcji spowoduje  rozszerzenie akcji na kolejne węzły komunikacyjne!

 

Związek Sadowników RP

Pomoc de minimis dla producentów jabłek oraz kapusty i cebuli

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj więcej: Pomoc de minimis dla producentów jabłek oraz kapusty i cebuli

Podziękowanie

Związek Sadowników RP serdecznie dziękuje wszystkim osobom uczestniczącym w proteście 4.11.2014 r.

Czytaj więcej: Podziękowanie

Protest Sadowników w Centrum Warszawy

 

 

 


Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z protestu 4.11.2014:

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,protest-sadownikow-w-srodmiesciu-wysypali-jablka-przed-siedziba-premiera,148286.html

http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1276724,Protest-sadownikow-w-Warszawie-domagaja-sie-pomocy-od-rzadu-Polskie-wladze-nie-robia-wystarczajaco-duzo

 

 

 

Protesty Sadowników


Zarząd Główny podjął decyzję o przeprowadzeniu protestu w Warszawie (Protest w Warszawie 4 listopada) oraz protestu w Annopolu również 4 listopada, który ma być wsparciem dla warszawskiego protestu. Stąd ten sam termin oraz czas przeprowadenia akcji

Czytaj więcej: Protesty Sadowników

Protest w Warszawie

KOMUNIKAT ZWIĄZKU SADOWNIKÓW RP- PROTEST W DNIU 4 LISTOPADA GODZ. 9:30 

Zwracamy się do wszystkich sadowników z prośbą o wzięcie udziału w proteście organizowanym
4 listopada 2014 roku w Warszawie

Czytaj więcej: Protest w Warszawie

Strona 1 z 86

Informator

OGŁOSZENIE

Poradnik

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zakupu Poradnika o Zatrudnianiu
Pracowników Sezonowych. Członkowie Związku Sadowników RP regularnie
opłacający składki otrzymają Poradnik bezpłatnie.

Reklama

Nasze filmy

Bezpieczny sadownik

Komunikat

Główny Inspektorat Ochrony Roślin
 i Nasiennictwa Informuje

Komunikat

Pogoda

Prezentacja

PIORIN KOMUNIKATY

PAŃSTWOWA INSPEKCJA
OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA
Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów

Login Form